VMRO-DPMNE released a video reminding Zoran Zaev of his promise that the large state owned OHIS chemical plant in Skopje will be re-opened.

In 2017, Zaev personally promised that OHIS will resume work. He repeated his promise in 2018. It was all for nothing. OHIS remains closed. And this year, Zaev’s Deputy Prime Minister Koco Angusev mocked the workers, telling them he is not a Sultan to give them the money they earned, he party said in a video shard by its President Hristijan Mickoski.

СДСМ измами дека ќе најде решение за ОХИС

Работниците на Охис се без работа и покрај ветувањата на Заев за рестартирање на фабриката. Поминаа 3 години.Во 2017-та лично премиерот Заев вети дека ќе се рестартира. Истото ветување го даде и следната 2018-та година, но залудно, бидејќи Охис тапка во место. Оваа година вицепремиерот Анѓушев, неподносливо арогантно и по принципот "сит на гладен не верува" им порача на работниците дека не бил султан за да дели пари, додека работниците на Охис си го бараа ветеното. Погледнете го ова видео, кое е надвор од провладината магла за убав живот, кој во реалноста е пекол и уништување. Додека Владата сее магла за успеси во економијата, народот живее во сиромаштија. Работниците од компаниите загубари се чуствуваат измамени од премиерот Заев и Владата.

Gepostet von Hristijan Mickoski am Sonntag, 9. Juni 2019