Будуќност Воли Подгорица го назначи Јасмин Репеза за нов тренер во неделата, откако го отпушти Александар Џикиќ претходниот ден.

Репеза (57) е ветеран од 12 сезони на Евролига на Туркиш ерлајнс со седум различни клубови. Последниот тренер во Евролигата со АX Армани Берза Олимпија Милан од 2015 до 2017 година.

Репеза освои вкупно 10 лигашки шампионати и осум домашни купови во Хрватска, Италија и Турција и го предводеше Фортитудо Болоња во натпреварот за првенство во Евролига во 2004 година. Тој исто така беше тренер на хрватската репрезентација во два наврати.

Ревеса наследува тим на 15 место со 3-12 рекорди на средина на сезоната на Евролига и четврти во Јадранската лига во 8-4.