Another shocking criminal act happened in Macedonia on Tuesday morning, when three armed robbers attacked a jewelry store in Prilep.

Store video shows them firing two shots in the locked glass door of the store, breaking through it, before emptying the safe in a matter of minutes.

– Вооружен грабеж во златарница во Старата прилепска чаршија – АМАТЕРСКА СНИМКА Три, засега се уште непознати и недостапни лица за Полицијата, утринава околу 8.30 ч. извршиле вооружен грабеж во Златарница во срцето на Старата прилепска чаршија. Во моментот на грабежот, во Златарницата била само сопственичката која штотуку го отворила дуќанот и од сефот го вадела златото. Неофицијално, напаѓачите, наидувајќи на заклучена врата од внатрешната страна, испукале два куршуми, со едниот кршејќи го стаклото од вратата, а со другиот ја провалиле бравата, велат очевидци од соседните дуќани, кои не сакаа да зборуваат во камера, бидејќи, како што појаснија и самите, и тие добиле закани по животот кога се обиделе да го спречат грабежот. Крадците, искористувајќи го шокот и стравот на сопственичката која и ја повредиле, за само неколку минути успеале да го испразнат сефот и веднаш се упатиле кон претходно паркираното возило во близина на златарницата, кое неофицијално, било со гостиварски регистарски таблички. Поделени се информациите на очевидците дали напаѓачите биле маскирани или не. Веднаш е известена Полицијата, од каде само ни ја потврдија информацијата, не соопштувајќи никави детали. Инаку, ова е втор грабеж во раните утринските часови во Прилеп за период од само десетина дена. На 13 –ти месецов, околу 08.10 часот, 35-годишниот прилепчанец со иницијали А.В., во Пошта на булеварот „Гоце Делчев“ во центарот на градот, извршил разбојништво со дрвена палка, при што го повредил поштенскиот службеник и успеал да одземе 35.600 денари. Напаѓачот е пронајден по неколку дена и од страна на судија од Основен суд Прилеп одредена му е мерка притвор од 30 дена.

Gepostet von Karolina Durlo am Dienstag, 25. Dezember 2018

The female owner was in the store at the time of the robbery and she was injured by the attackers. After the robbery, they fled the scene in a vehicle with Gostivar license plates. The police has not revealed if it knows the identity of the attackers.

This was the second armed robbery in ten days, after a postman was robbed by an attacker armed with a wooden bat who took 500 EUR from him.